Halit Yaman Çakır

 • Halit Yaman Çakır

  Halit Yaman Çakır

  Avukat

   
  1978 yılında Ankarada doğdu. İlk öğretimini Ankara Özel Yükseliş Kollejinde orta ve lise öğretimini T.E.D. Ankara Kollejinde tamamladı. 2001 yılında Doğu Akdeniz Üniveritesi Hukuk Fakultesinden mezun oldu. Stajını Ankara Barosuna bağlı olarak yaptı. ODTÜ EBİ de  1 yıl ileri derece yabancı dil eğitimi aldı. Ankara Üniversitesi Bankacılık ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü, Lisans üstü Sertifika Programı, İnşaat Sözleşmeleri ve Tahkim hukuku sertifika programı ve Avrupa Birliği Hukuku sertifika programlarına katıldı. FİSAUM Fikri mülkiyetle ilgili sertifika programına katıldı. Ankara Barosunun CMK sertifika programına katılmıştır.Ankara Barosunun düzenlediği Şirketler Hukuku Sertifika programını yazılı sınava girerek başarıyla tamamlamıştır. Ankara Barosunun düzenlediği Marka Vekilliği eğitim sertifikası vardır. Barolar Birliğinin düzenlediği Mesleki İngilizce İleri Eğitim Programını tamamlamıştır. Adalalet Bakanlığının düzenlediği Arabuluculuk programına katılmış ve Arabulucu ünvanına hak kazanmıştır. Arabulucular Siciline kayıtlı  Arabulucudur. İş Hukuku, Ticaret Hukuku, Tüketici Hukuku, İnşaat Hukuku, Sigorta Hukuku, Spor Hukuku Uzman Arabulucu Sertifikalarına sahiptir.
   
  2002 yılından beri Ankara Barosuna kayıtlı olarak avukatlık yapmaktadır. İngilizce bilmektedir. Bankaların ipotek , rehin , tüketici kredileri ve GNKS kredileri'nin dönüşü ile ilgili icra takiplerini yürütmektedir. Türkiyenin her yerinde Kamulaştırma ve kamulaştırmasız el atma , acele kamulaştırma davalarını yürütmektedir. Yurtdışında çalışan Türk vatandaşlarının emeklilik işlemleri, Yurt dışındaki Türk vatandaşlarının Türkiyedeki tasarruflarının idaresini yapmaktadır. Şirket kurulumu ,tasfiyesi , Yurt dışındaki şirketlerin Türkiyedeki şirket kurma ,dava ve işlerinin takibini yapmaktadır. Fikri Sınai haklar ve marka davalarını yürütmektedir. İşçi Sendikalarının avukatlığını yürütmektedir. EPDK'nın ve Türkiyenin önde gelen Enerji şirketlerinin avukatlığını yürütmektedir.
   
  Ted Ankara Koleji Mezunlar Derneği , Kolejli İş İnsanları Derneği , Beşiktaşlı Hukukçular Derneği ve BJK Kongre üyesidir.